niedziela, 21 października 2012

Warsztaty: HDR - z czym to się je?



Widzicie to zdjęcie i pewnie sobie myślicie " kolejne czarno białe zdjęcie, i to w dodatku kiepskie.... Co w tym takiego ciekawego?" Otóż, moi Drodzy, to ujęcie zostało tutaj zamieszczone dlatego, że jest to pierwsza fotografia w historii wykonana techniką HDR. Co to takiego ten HDR?HDR( z ang. High Dynamic Range ) jest bardzo popularną techniką fotografowania, która polega na tworzeniu zdjęć o bardzo dużej rozpiętości tonalnej. Ogólnie rzecz biorąc robionych jest kilka zdjęć tego samego ujęcia, które różnią się ekspozycją( niedoświetlone - poprawne - prześwietlone ), które następnie się łączy, dzięki czemu uzyskujemy znaczny wzrost rozpiętości tonalnej.

Za "narodziny" HDR można uznać rok 1857 rok, kiedy to znany francuski fotograf i wynalazca, Gustav La Gray, chciał na wykonywanym przez siebie zdjęciu oddać zarówno szczegóły nieba jak i morza( zdjęcie powyżej ). Rozwiązał problem wykonując dwa zdjęcia o różnych czasach naświetlania, po czym pociął dwa negatywy i złożył z nich jeden pozytyw.

W dzisiejszych czasach sensory jakie mamy w aparatach są w stanie poprawnie dopasować poziom ekspozycji, jeśli mieści się ona w zakresie 4 EV. Dawniej, kiedy królowały aparaty na klisze, można było spotkać filmy, które oferowały skalę czułości do 8 EV, ale one też nie radzą sobie w sytuacjach kiedy mamy do czynienia z bardzo skrajnym oświetleniem. 

Z tylu zdjęć składa się końcowe dzieło

Najczęściej wykonuje się od trzech do pięciu fotografii( aczkolwiek zaleca się, żeby zrobić jak najwięcej - dla uzyskania jak najlepszego efektu ), każde z nich skupiające się czy to na cieniach, światłocieniach czy świetle. Po zgraniu takich zdjęć, zostają one złączone w jeden plik. Aby przygotować takie zdjęcia, taką bazę, można albo skorzystać z bracketingu* albo też zrobić zdjęcie w formacie RAW i pobawić się parametrami.

Podczas obróbki zdjęcia techniką HDR, zostaje ono poddane procesowi mapowania luminacji, które powoduje, że kompresji zostaje poddany kontrast na zdjęciu, natomiast jasność w kluczowych punktach pozostaje niezmieniona.  Jakość zdjęcia znacznie wzrasta.... tak samo jak i szumy, szczególnie jeśli pracujemy na wysokich czułościach. Wtedy najczęstszą metodą na ich usunięcie jest zastosowanie filtra bilateralnego( w Photoshopie znany jako surface blur ).

Przykład bardzo mocnego HDR
Dzisiaj HDR można spotkać w prawie każdym aparacie cyfrowym( najczęściej spotkać można w aparatach i lustrzankach Sony ) jako jeden z wielu filtrów artystycznych. Efekty są lepsze gorsze, jednak mniej więcej pokazują na czym polega ta technika. Jednak prawdziwe HDR to nie cukierkowe kolory czy kontrasty tak wzmocnione, że aż oczy bolą. Jest to bardzo technika, jeśli mamy osiągnąć efekty rzeczywiste - bardzo łatwo pójść w maksymalne przekłamania i przebarwić całe ujęcie.

Chcąc pobawić się w HDR radzę spróbować starych a sprawdzonych patentów - statyw, dobry aparat i trochę cierpliwości :) a do tego mozna później wykorzystać jeden z programów( Photomatix, easyHDR czy FDRTools ), który pomoże w łączeniu zdjęć.


Przykładowa galeria zdjęć HDR








A tak się prezentuje "prawdziwe HDR"




Trzymajcie się :)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*bracketing - jest to funkcja w aparatach fotograficznych( jeśli chodzi o cyfrowe to mamy autobracketing, natomiast jeśli chodzi o aparaty na klisze to każde zdjęcie robimy ręcznie ustawiając ekspozycję co działkę ), która polega na tym, że robiona jest seria zdjęć tego samego ujęcia od niedoświetlenia do prześwietlenia. Była to technika wykorzystywana w czasach aparatów analogowych, kiedy to nie było możliwości podglądu zrobionych zdjęć, także fotograf miał możliwość wyboru zdjęcia z odpowiednią ekspozycją[ bądź też manipulacją przy negatywach ). Dzisiaj ta technika służy jako fundament HDR.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz